Pikkelysömör kezelése gyógynövényekkel
A pikkelysömör a bőr felületén kialakuló betegség, mely a bőr fokozott elszarusodásával jár. Oka a szarutermelő sejtek túlműködése, túlburjánzása, fokozott működése. Kialakulása genetikai adottság, de külső tényezők is szerepet játszhatnak (pl. gyulladás a szervezetben, fokozott stressz).
Tünetei: Bizonyos területeken (elsősorban könyök, térd, végtagok, fejbőr) vaskos, fehér, pikkelyszerű bőrelváltozások, melyek szárazak, nem nedveznek. Előfordulhat az egész testen megjelenve is: ilyenkor 1-2 cm nagyságú pikkelyesedés jellemző.
Gyógymód: Végleges gyógyulásra jelenleg nem született megoldás, de a tünetek kezelésére, enyhítésére különböző terápiás módszerek léteznek. Kenőcsök, krémek, gyógynövényekből készített lemosók, olajok alkalmazása ajánlott.
Neked még mi használt?
Küldd el tapasztalataidat, s mi felvesszük az általad már kipróbált módszert a javasolt gyógynövények közé.
Megoszthatod tapasztalataidat a lap alján levő Hozzászólások rovatban is.
Dió (Juglans regia)
Elkészítési/Felhasználási javaslat - Értékeld!
Egy csapott teáskanál dió szárított levelét adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, 10-15 percig áztassuk benne. Szűrjük le, hagyjuk kihűlni. Nedvesítsünk át vele vattapamacsot és mossuk át a problémás bőrfelületet.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított formában, valamint teakeverékek részeként vásárolhatjuk meg.
Gyűjtés:
A diólevelet kifejlődés után, júniustól augusztusig, a termést ősszel gyűjtjük.
Betakarítása, feldolgozása:
A leveleket vékony rétegben kiterítve, árnyékos, szellős helyen szárítjuk, sötét, száraz helyen tároljuk.


Érdemes tudni róla...
A dió drogja a levele (Juglandis folium). Terméshéj, levél hatóanyagai: juglon, flavonoidok, cseranyagok, illóolaj, C-vitamin. Termés hatóanyagai: telítetlen zsírsavak, fehérjék, ásványi anyagok (Mg, K, Ca), és vitaminok (E-, B-vitamin).
Életmód: A dió 15-25 m magasra növő, közepes vagy nagy méretű, egylaki, lombhullató fa.
Levélzet: Levelei páratlanul szárnyaltak, összetettek, bőrneműek, oválisak.
Virágzat: Április-májusban virágzó porzós virágai barkában fejlődnek, sárgászöld színűek, termős virágai alig észrevehetőek az ágvégeken.
Termés: Termése zárt kupacsú makk, melynek külső burka zöldes színű, érés után könnyen leválik a csonthéjról. A csonthéjban található mag húsos, magas olajtartalmú.
Gyógyhatásai:
Belsőleg: Serkenti az agy működését, gyulladáscsökkentő, összehúzó, fertőtlenítő, antioxidáns hatású. Hasmenés kezelésére, gyomorpanaszokra, gyomor- és bélhurut esetén hatásos. Csökkenti a koleszterinszintet, érvédő, érelmeszesedést gátló.
Külsőleg (levélzet): ülőfürdő, fekélyes, ekcéma, kelések, akne, aranyér kezelésére, gargalizálószerként.
Vigyázat!!!
Csak kis mennyiségű fogyasztása javasolt.
Neked használt már a dió? Kérjük, értékeld a hatását!

Kerti kakukkfű (Thymus vulgaris)
Elkészítési/Felhasználási javaslat - Értékeld!
Egy csapott teáskanál kakukkfű szárított hajtását adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10 percig ázni benne. Kesernyés íze miatt ízesíthetjük mézzel, friss citrom levével. Teaként is fogyaszthatjuk, illetve a problémás felületeket átkenhetjük vele.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, filteres teaként, valamint teakeverékek alapanyagaként találkozhatunk vele. Olajként és köhögéscsillapító köptetők alapanyagaként is megvásárolhatjuk.
Termesztése:
A kerti kakukkfű hazánkban nem őshonos, a mediterrán vidék jellegzetes gyógynövénye. Termesztése során vegyük figyelembe, hogy meleg- és fénykedvelő, a talajban pangó vizet rosszul tűri, a tápanyagban gazdag, meszes talajt kedveli. Magról vagy tőosztással szaporítható. Évente kétszer vághatjuk. A betakarítást napos időben, a kakukkfű virágzása alatt végezzük.
Előkészítés:
A levágott hajtásokat száraz, szellős helyen a szüret után azonnal szárítsuk. Száraz, sötét helyen tároljuk.
Érdemes tudni róla...
A kerti kakukkfű drogja az el nem fásodott virágzó hajtások (Thymi herba). Illóolaja a Thymi aetheroleum. Hatóanyagai az illóolaj (timol, karvakrolt, cimolt), cserzőanyag, gyanta, keserűanyag, szaponin.
Életmód: Fásodó szárú, évelő félcserje.
Gyökérzet: Gyökere fás, szára alul fásodó, 20-50 cm magasra növő.
Levélzet: Levelei lándzsás alakúak, kissé szőrösek, illóolajtartó mirigyekkel pontozott.
Virágzat, termés: Álfüzér virágzata álörvökből áll, májustól virágzik. Termése az ajakosokra jellemző, 4 makkocska termés.
Gyügyhatása:
A kerti kakukkfű legfontosabb felhasználási területe a köhögés csillapítása, köptető, görcsoldó és antibakteriális hatásai miatt. Köhögéscsillapító gyógyszerek alapanyaga.
Külsőleg: alkoholos oldata bőrgomba elleni ecsetelőszer, kivonata szájvizek, illatszerek, likőrök alapanyaga.
A gasztronómiában igen közkedvelt fűszer.
Vigyázat!!!
Nagy dózisban szédülést, fejfájást, hányingert okoz. Hosszabb ideig tartó, nagyobb adagokban történő használata ellenjavallt.
Kisgyermeknek, szívelégtelenségnél, pajzsmirigy elégtelenségnél TILOS használni!
Neked használt már a kakukkfű? Kérjük, értékeld a hatását!
Orvosi székfű/Kamilla (Matricaria chamomilla)
Elkészítési/Felhasználási javaslat - Értékeld!
Egy csapott teáskanál orvosi székfű szárított virágát adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10 percig ázni benne, majd szűrjük le. Borogatásként is használhatjuk, ebben az esetben várjuk meg míg a főzet szobahőmérsékletre hűl.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, teakeverékek részeként vagy kenőcsök alkotórészeként szerezhetjük be.
Gyűjtése, termesztése:
Hazánk szinte egész területén előfordul. Kedvelt helyei a szikes területek. Napfény- és melegigényes, szárazságtűrő. Augusztus végén, szeptember elején vethetjük a talaj felszínére, mivel csak fényen csírázik.
Betakarítás:
A vágást száraz, napos időben, a virágok nyílásakor - amikor a virágzat fehér színű, nyeles virágai már vízszintesen állnak- végezzük.
Előkészítés:
A levágott virágokat azonnal szárítani kell hatóanyagaik megtartása érdekében. Árnyékos, szellős helyen, kiterítve szárítsuk. A megszáradt virágokat a szárrészektől, egyéb növény maradványoktól tisztítsuk meg. Száraz, fénytől védett helyen, papírral bélelt dobozban vagy papírzsákban tároljuk.


Érdemes tudni róla...
Az orvosi székfű drogjai a virágzat (Matricariae flos) és illóolaja (Matricariae aetheroleum). Hatóanyagai az illóolaj, flavonoidok, kumarinok, nyálkaanyagok. Az illóolaja kék színű a benne található kamazuléntől.
Életmód: Az orvosi székfű áttelelő egyéves növény.
Gyökérzet, szár: Gyökere sekélyen helyezkedik el a talajban. Szára felálló vagy elfekvő, 5-80 cm magasra növő.
Virágzat: Fehér végálló fészekvirágzata áprilistól júniusig virágzik. Kaszattermése szürkésfehér színű.
Egyéb gyógyhatásai:
Nyugtató, emésztést serkentő, görcsoldó, szélhajtó hatású.
Az orvosi székfűből készített tea gyomor panaszok, bélnyárkahártya gyulladás, fekély esetén alkalmazandó.
Nátha, meghűléses betegségek kezelésekor izzasztó teaként, valamint inhalációra is kiváló. Külsőleg: sebgyógyulás elősegítésére, fogíny vérzésre, szemborogatásként.
Neked használt már a kamilla? Kérjük, értékeld a hatását!
Citromfű (Melissa officinalis)
Elkészítési/Felhasználási javaslat - Értékeld!
Egy csapott teáskanál citromfű szárított levelét vagy hajtását adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, szálas termékként, illetve teakeverékek alapnyagaként szerezhető be.
Termesztés/Gyűjtés: Meleg-és fénykedvelő növény, hazánkban a Dunántúlon elvadultan szórványosan fordul elő. Szinte minden talajon termeszthető, nem igényes faj, a szárazságot is jól tűri.
Előkészítés: A levelek gyorsan barnulnak, nyomásra érzékenyek. A leveleket, hajtást száraz, szellős, árnyékos helyen szárítsuk és tároljuk.


Érdemes tudni róla...
A citromfű drogjai a levél (Melissae folium) és a föld feletti, virágos, leveles hajtás (Melissae herba). A növény drogjai az illóolaj (citrál, citronellál, linalool, geraniol), rozmaring-karbonsav, flavonoidok, triterpének. A friss citromfűből kinyert illóolaj az Aetheroleum melissae.
Életmód: Lágyszárú, évelő növény.
Gyökérzet, szár: Vékony gyökerei az elfásodó gyöktörzsből erednek, melyből vízsszintesen kúszó, tarackoló sarjakerednek. Szára bokrosan elágazik, 50-100 cm magasságúra növő.
Levélzet: Keresztben átellenes levelei fűrészes szélűek, tojásdadalakúak, hasonlítanak a csalánhoz. Felületük szőrözött.
Virágzat: Július elejétől augusztus végéig virágzó fehér virágai álörvökben helyezkednek el.
Termés: Makkocska termései fényes fekete színűek.
Gyógyhatásai:
Alkalmazása belsőleg:
Nyugtató hatású. Ideges gyomor-, bél-, és szívbántalmak esetén alkalmazhatjuk.
A szárított levelekből készített tea étvágyjavító, segíti a nyugodt alvást, így lefekvés előtti teakeverékekben alkalmazhatjuk.
Alkalmazása külsőleg:
Külsőleg antivirális hatású. A levelek vizes kivonatát krémekben, kenőcsökben használják, elsősorban vírusszaporodást gátló hatása miatt.
Vigyázat!!!
Gátolja a pajzsmirigyserkentő (tireotrop) hormon működését, ezért nagy adagban és hosszú távon kedvezőtlen lehet, pajzsmirigy-elégtelenség esetén ellenjavallt.
Neked használt már a citromfű? Kérjük, értékeld a hatását!


Közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum)
Elkészítési/Felhasználási javaslat - Értékeld!
Egy csapott teáskanál orbáncfű szárított virágos hajtását adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne. Teaként is fogyaszthatjuk, illetve a problémás felületeket átkenhetjük vele.
Fontos: Használatakor fényérzékenységi reakció alakulhat ki.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, illetve különböző gyógykészítmények alapanyagaként szerezhető be.
Gyűjtés:
Magyarországon sok természetes flórában előfordul. Az orbáncfű hatóanyagtartalma a virágzás kezdetén a legmagasabb, így ekkor tanácsos gyűjteni. A virágos szár felső részét vágjuk.
Előkészítés:
A vágás után, árnyékos, szellős helyen, azonnal szárítsuk a hajtásokat, majd hűvös, száraz, sötét helyen tároljuk.
Érdemes tudni róla...
A közönséges orbáncfű drogja a virágzás alatt gyűjtött legfeljebb 40 cm hosszú virágos hajtása (Hyperici herba). Drogja tartalmaz hipericin-származékokat, cseranyagokat, flavonoidokat, illóolajat.
Életmód: A közönséges orbáncfű lágy szárú évelő.
Levélzet: Keresztben átellenes levelei tojásdad alakúak, fény felé tartva áttetsző pontok látható rajtuk.
Gyökérzet, szár: Orsó alakú gyökere dúsan elágazó, szára alul fás, fent dúsan elágazó, felületén fekete pontok láthatók.
Virágzat: Júniustól szeptemberig virágzó, aranysárga virágai bogernyőt alkotnak.
Termés: Termése háromrekeszű toktermés.
Gyógyhatásai:
Orbáncfű kivonat: depresszió ellen alkalmazható. Magas flavonoid tartalmának köszönhetően antibiotikus, gyulladáscsökkentő hatású, gátolja egyes influenza vírusok szaporodását. Külsőleg: nehezen gyógyuló égési sebekre. Orbáncfű tea: Segíti a sejtek regenerálódását, máj- és epevédő hatású. Téli depresszió esetén ajánlott fogyasztása. Hipericizmus: Használatakor fényérzékenységi reakció alakulhat ki.
Vigyázat!!!
Orbáncfű fogyasztásának idején a napfénytől tartózkodni kell, mert hólyagos kiütéseket okoz! Meghatározott gyógyszerekkel és bizonyos élelmiszerekkel együtt nem fogyasztható! Kizárólag csak orvosi felügyelet mellett alkalmazható!
Neked használt már az orbáncfű? Kérjük, értékeld a hatását!

Ligetszépe (Oenothera biennis)
Elkészítési/Felhasználási javaslat: - Értékeld!
Egy fültisztító pálcikára csöppentsünk néhány csepp ligetszépe olajat, majd kenjük át vele a problémás bőrterületet.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben olajként, szirupként, kapszulaként találkozhatunk vele.
Gyűjtés:
Hazánkban töltések mellett, réteken, ugarokon a leggyakoribb. Virágos hajtását, levelét nyáron, gyökerét ősszel gyűjtsük.
Előkészítés:
A leveleket, gyökereket vékonyan kiterítve száraz, árnyékos helyen szárítsuk. A hajtást felkötözve vagy kiterítve szárítsuk.
Érdemes tudni róla...
A ligetszépe drogja a levele (Oenotherae folium), virágos hajtása (Oenotherae herba), gyökere (Oentoherae radix) és az érett magvakból nyert zsíros olaja (Oenotherae biennis oleum) . Hatónyagai az esszenciális zsírsav-tartalmú olajok (linolsav, gamma-linolénsav), olajsav, palmitinsav-gliceridek, fehérjék, keményítő.
Életmód: A ligetszépe vagy parlagi ligetszépe 1-1,5 m magasra megnövő, évelő, lágyszárú növény, Észak-Amerikából származik.
Levélzet: Átellenesen álló levelei pálhásak.
Virágzat: Éjszaka nyíló, sárga füzérszerű virágai nagyok, júniustól szeptemberig nyílnak.
Termés: Termése négykopácsú tok.
Gyógyhatásai:
Belsőleg (zsíros olaj): A gamma-linolénsav a segít a szervezet számára szükséges prosztaglandinok előállításában.
Enyhíti a PMS, a menstruáció és az endometriózis kellemetlen tüneteit.
Hatásos ízületi panaszok, reuma esetén. Csökkenti a vér koleszterinszintjét, javítja a koszorúér keringését.
Belsőleg (gyökérzet): A gyökérzetből készített szirup hrutuoldó, köhögéscsillapító hatású.
Külsőleg (zsíros olaj): A ligetszépe segíti a bőr megújulási folyamatait, száraz, gyulladt bőr, neurodermatisz, ekcéma, akné és egyéb bőrproblémák esetén hatásos.