
Láb- és körömgomba kezelése gyógynövényekkel
A lábgomba fertőző betegség, elsősorban a férfiakat érinti. A fertőző gombák optimális környezete a lábujjak közötti nedves, meleg bőrfelület. A lábgombát, körömgombát uszodákban, tornatermekben, szaunákban, stb. kaphatjuk el a legkönnyebben. A fertőző gombák megtapadását segítik a bőr kis sérülései, vágások, horzsolások, cipőbe beizzadt lábfejek.
Tünetei: Lábviszketés, hámlás, égő érzés, kivörösödés, megvastagodott bőr.
Megelőzés, gyógymód: Válasszunk pamut zoknit, nyilvános helyeken viseljünk papucsot, fürdés után alaposan töröljük meg a lábfejünket. A már kialakult fertőzésre speciális gombaölő szereket használhatunk. A gyógynövények közül többet is alkalmazhatunk külső ecsetelésre, de az immunrendszer erősítése fontos, hogy ne kapjuk el, ne térjen vissza.
Neked még mi használt?
Küldd el tapasztalataidat, s mi felvesszük az általad már kipróbált módszert a javasolt gyógynövények közé.
Megoszthatod tapasztalataidat a lap alján levő Hozzászólások rovatban is.

Fokhagyma (Allium sativum)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Zúzzunk össze 2-3 gerezd fokhagymátt, majd dörzsöljük be a problémás bőrrészt vele. Lábfürdő készítésekor tegyük az összezúzott fokhagymagerezdeket és egy evőkanál szódabikarbónát a vízhez. Áztassuk a lábunkat 15-20 percig.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben feldolgozott formában (kapszula, krém, kenőcs, stb.), áruházakban, zöldségesnél frissen szerezhető be.
Termesztés:
A laza, jó vízáteresztő képességű talajt kedveli. A gumó cikkeit egymástól 20 cm-es távolságba ültessük, épp hogy ellepje a föld. A lilás és rózsaszín fajtákat tavasszal, míg a fehér hagymahéjjal borítottakat ősszel ültessük.
Előkészítés:
A fokhagymagumót a levelek sárgulása után szedhetjük. Szárítására és tárolására a száraz, hűvös helyek alkalmasak. Kiterítve szárítsuk.
Érdemes tudni róla...
A fokhagyma felhasznált része gumója, de zsenge leveleit frissen is fogyaszthatjuk. Hatóanyagai: szerves kénvegyületek (bulbus), szénhidrát, aminosavak, zsírosolaj, illóolaj, szaponin.
Életmód: A fokhagyma termesztésben egyéves, hagymás növény.
Gyökérzet, szár: Hagymája több cikkből áll, melyeket fajtától függően fehér, lilás vagy rózsaszín héj borít. Szára akár egy méter magasra is nőhet, hengeres.
Levélzet: Tőlevelei laposak, keskenyek, hosszúak.
Virágzat: Gömböt alkotó ernyővirágzata világosrózsaszín színű.
Gyógyhatásai:
A fokhagyma gumója vérnyomáscsökkentő hatású, erősíti a koszorúereket, javítja a keringést, csökkenti a koleszterinszintet. Antiszeptikus, antibiotikus, vírusölő tulajdonságú. Nátha, megfázás, influenza kezelésére, vírusos, bakteriális és gombás betegségek leküzdésére ajánlott.
Vigyázat!!!
Gyógyszermennyiségben csak orvosi ellenőrzés mellett alkalmazzuk. Esetenként allergiás bőrkiütéseket is okozhat. Szoptatós anyák tejébe jutva a csecsemőknél hasmenést okoz. Véralvadási problémák fennállása esetén ellenjavallt vérrögképződést gátló hatása miatt!
Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
Teafa (Melaleuca alternifolia)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy fültisztító pálcikára csöppentsünk néhány csepp teafaolajat, majd dörzsöljük át vele a körmöket, köröm melletti részeket. A lábfürdőnkbe is csepegtethetünk belőle.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben illóolaj (teafaolaj) formájában szerezetjük be.


Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
Érdemes tudni róla...
A teafa drogja illóolaja, a teafaolaj, melyet a növény leveleiből vízgőz-desztillációval nyernek ki. Az illóolaj hatóanyagai: terpinen-4-ol (40%), terpinen-alfa, limonene D., cineol.
Életmód: A teafa Észak-Ausztrália területén honos, 4-6 m magasra növő örökzöld cserje.
Levélzet: Levelei váltakozó állásúak, csupaszak, keskenyek, aromás illatúak.
Virágzat, termés: Virágai aprók, sűrűn elhelyezkedők, illatosak. Termése toktermés.
Gyógyhatásai:
A teafaolaj igen sokoldalú. Belsőleg mérgező hatású, csak külsőleg alkalmazzuk! Antiszeptikus hatású, kiváló a gombás fertőzések (körömgomba) és a pattanásos bőr kezelésére, serkenti az immunrendszert. Alkalmazhatjuk korpás fejbőr, ekcéma, herpesz és rovarcsípés esetében is.
Vigyázat!!!
TILOS alkalmazni kemoterápia alatt.
Alkalmazásánál a szem környékét kerülni kell.
Gyermekeknél mindig hígítva kell használni.
A teafaolaj belsőleges alkalmazása szigorúan ellenjavallt, mert szájon át alkalmazva erősen mérgező hatású!

Grépfrút/Grapefruit (Citrus x paradisi)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Naponta kétszer töröljük át a körmöket grépfrút magcseppel átnedvesített vattapamaccsal, amíg meg nem szünnek a panaszok.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben feldolgozott formában (kapszula, kivonat, illóolaj), áruházakban, zöldségesnél frissen szerezhető be.
Érdemes tudni róla...
A grépfrút (grapefruit) felhasznált része a termése, magja (grépfrútmag kivonat) és illóolaja. Hatóanyagai a szerves savak, vitaminok (C-, B-, E- és K-vitamin, kálium, kalcium, ásványi anyagok.
Életmód: A grépfrút vagy citrancs 4-6 m magasra növő fa.
Levélzet: Levelei sötétzöldek, fényesek, csupaszok.
Virágzat : Fehér színű virágai nagy méretűek
Gyógyhatása:
A gépfrút termése tisztító, méregtelenítő, anyagcsere gyorsító hatású, így a fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlott. Májtisztító, érvédő tulajdonságú. A grépfrútmag kivonat vírus-, baktérium- és gombaölő, valamint immunerősítő hatású.