Immunerősítés gyógynövényekkel
Bizonyos életszakaszokban (pl. terhesség), betegségek leküzdése után (pl influenza), időszakokban (pl. ősz) a szerevezet immunerősítésére lehet szükség. Erre számtalan alternatíva létezik. A szevezet ásványianyag- és vitaminpótlásán felül a különböző gyógynövényekkel pozitív immunválaszokat válthatunk ki.
Az immunrendszert továbbá erősíti a rendszeres sportolás, a stresszmentes és kiegyensúlyozott életmód, az egészséges táplálkozás, a szabadban töltött idő.

Neked még mi használt?
Küldd el tapasztalataidat, s mi felvesszük az általad már kipróbált módszert a javasolt gyógynövények közé.
Megoszthatod tapasztalataidat a lap alján levő Hozzászólások rovatban is.

Nagy csalán (Urtica dioica)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál csalán szárított hajtását vagy levelét adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, szálas termékként, illetve teakeverékek alapnyagaként szerezhető be. Kozmetikumok alapnyagaként is találkozhatunk vele.
Termesztés/Gyűjtés: Hazánkban szinte mindenütt előfordul, kedveli a tápanyagban gazdag, nedves élőhelyeket, nitrogén jelző növény. Tavasztól őszig gyűjthetjük. A leveleket kesztyűben, alulról fölfelé húzva szedhetjük le a szárról. Ha herbát vágunk, a felső 30-40 cm-es szárrészt vágjuk le.
Előkészítés: A leveleket, hajtást száraz, szellős, árnyékos helyen szárítsuk és tároljuk. A leveleket a szárítás során gyakran forgassuk. A gyökereket szárítás előtt mossuk meg.
Érdemes tudni róla...
A nagy csalán drogja szárított levele (Urticae folium), hajtása (Urticae herba), gyökere (Urticae radix). A levelek és a herba hatóanyagai: karotinoidok, klorofill, flavonoidok, vitaminok (B, C, K), triterpének, szterolok, ásványi anyagok. A gyökér hatóanyagai: szterolok.
Életmód: Lágyszárú, évelő növény.
Gyökérzet, szár: Barnássárga gyöktörzse hosszú, elágazó. Szára négyélű, 20-150 cm, nem elágazó.
Levélzet: Levelei fűrészes szélűek, keresztben átellenes állásúak.
Virágzat: Május végétől szeptemberig virágzik. Álfüzér virágzata apró, a levelek hónaljában és a szár csúcsán találhatók.
Gyógyhatásai:
A nagy csalán levele vitamin- és ásványianyag forrás. Antibiotikus hatása miatt nátha, meghűlés esetén teájának fogyasztása ajánlott. Gyökere prosztata problémák esetén alkalmazható. Tisztító-, vértisztító-, vizelethajtó teák része. Főzelék is készíthető belőle, mely a spenót főzelékre hasonlít. Biogazdálkodás során a csalánból készített főzet gombás betegségek és rovarok ellen javasolt.
Vigyázat!!!
A csalántea nagy mennyiségben gyomorpanaszokat, bőrégést és vizeletpangást eredményez!
Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
Maghéj nélküli tök (Cucurbita pepo L. subsp. pepo convar. pepo var. styriaca)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Maghéj nélküli tök olaját drogériákban, gyógyszertárakban, gyógynövény szaküzletekben szerezhetjük be.
Kereskedelmi forgalom:
Olajként, számos gyógykészítmény alapanyagaként szerezhető be.
Termesztés: Meleg- és napfényigényes, szárazságtűrő, a fagyokat rosszul tűri. A talajtípus iránt nem túl igényes, a legjobb termést azonban a tápanyagban gazdag, középkötött vályogtalajon adja. Április végén, május elején vethetjük.
Betakarítás: A kabaktermések beérésekor, szeptemberben kezdhetjük a betakarítást. Ilyenkor a termés kocsánya barna színű, a levelek száradnak.
Előkészítés: A begyűjtött magokat meg kell tisztítani a termésrészektől. Száraz, fénytől védett helyen szárítsuk.


Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
Érdemes tudni róla...
A maghéj nélküli tök drogja az érett magja (Cucurbitae semen) és a magból kinyert zsírosolaj (Oleum cucurbitae). Legfontosabb hatóanyaga a zsírosolaj, melyben többszörösen telítetlen zsírsavak (linolsav) és zsírsavszármazékok vannak. Ezenkívül magas E-vitamin tartalmú, és található benne fitoszterol, protoklorofill is.
Életmód: Egyéves, lágy szárú, indás szárú növény.
Gyökérzet, szár: Gyökérzete mélyrehatoló, erőteljes. Szára felálló vagy futó, indás, serteszőrökkel borított, 3-5 m hosszú.
Levélzet: Levelei mélyen szeldeltek, élénkzöldek, szőrözöttek, rajta apró tüskékkel.
Virágzat, termés: Élénksárga összeforrt lepel virágzata tölcsér alakú. Termése kabaktermés, mely gömbölyű vagy hosszúkás, színe sárga, sárgászöld vagy márványozott. Termésenként kb. 500 db tojásdad alakú mag található. A mag szürkészöld színű, hártyaszerű héj borítja.
Gyógyhatásai:
Zsírosolaja, az Oleum cucurbitae antioxidáns, gyulladáscsökkentő, immunerősítő hatású. A maghéj nélküli tök többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag, melyek az agyi és idegi működést fokozzák, javítják a szervezet szellemi és testi teljesítőképességét. A szervezet A-vitamin-szükségletének fedezését is segíti, mint provitamin-forrás. Antioxidáns hatása révén védi a szervezetben található enzimeket, hormonokat és vitaminokat a szabad gyököktől. Lassítja az érelmeszesedés folyamatát. Prosztata problémák esetén a belőle készült gyógykészítmények hatásosak.
Orvosi aloé (Aloe barbadensis)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Kész termékként fogyasszuk, melyet drogériákban, gyógyszertárakban, gyógynövény szaküzletekben szerezhetünk be.
Kereskedelmi forgalom:
Számos gyógykészítmény alapanyagaként, krémekben, zselékben, italként szerezhető be.
Termesztése:
Az aloé melegigényes, szárazságtűrő, napfénykedvelő. Talaj iránt nem igényes. Gyökérsarjakkal vagy gyökérdugvánnyal szaporítható. Óvatósan, eredési helyükön, éles késsel vágjuk le az anyanövényről a 10-15 cm nagyságú sarhajtásokat, majd laza talajba ültessük.
Betakarítás:
A leveleket levágjuk, megmossuk és a metszfelületükkel lefelé állítjuk egy dobozba, ahova az aloé nedv néhány óra alatt kifolyhat.


Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
Érdemes tudni róla...
Az orvosi aloé drogja a standardizált aloé száraz kivonat (Aloe extractum siccum normatum) és a leveleiből kinyert, szárított sejtnedv (Aloe barbadensis). Legfontosabb hatóanyaga az aloin. További hatóanyagai a lignán, szabad aloe-emodin, gyanta, monoszacharidok, poliszacharidok, vitaminok (A, B, C, E), ásványi anyagok, szalicilsav, illóolaj.
Életmód: Örökzöld, pozsgás, évelő növény.
Gyökérzet, szár: Gyökere erőteljes növekedésű, rostos szerkezetű. Szára nincs, az aloé 1-1,5 m nagyságúra képes megnőni.
Levélzet: Tömött rózsában álló levelei húsosak, lándzsás alakúak, zöld, szürkészöld színűek, epidermiszük viaszos bevonatú.
Virágzat: Élénksárga füzér virágzata szagtalan, eredeti élőhelyén a madarak végzik a beporzást. Termése toktermés.
Gyógyhatásai:
Külsőleg: Az orvosi aloé nedve természetes védőréteget képez a bőrön, hidratáló, gyulladáscsökkentő, sejtregeneráló hatású. A friss égési sebre ne tegyük, a gyógyuló sebeken alkalmazzuk. Serkenti a kötőszöveti rostok kialakulását, így gyorsítva a sérült bőr gyógyulását. Alkalmazhatjuk égések, sebek, forrázások, napfény okozta leégések kezelésére.
Belsőleg: Immunrendszer erősítő, vírusölő hatású, a rákos sejtek szaporodását is gátolja. Menstruáció és terhesség alatt ne alkalmazzuk, mert alhasi vérbőséget okozhat!
Vigyázat!!!
Bélműködés-serkentő hatása miatt vakbélgyulladás, bélelzáródás, terhesség, szoptatás és ismeretlen eredetű hasi fájdalmak esetén alkalmazása nem javasolt.

Kasvirágfajok (Echinacea spp.)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál kasvirág szárított hajtását adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10 percig ázni benne, majd szűrjük le. A kasvirág cseppeket drogériákban, gyógyszertárakban, gyógynövény szaküzletekben szerezzük be.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, immunerősítő cseppek alapanyagaként, étrendkiegészítőként szerezhető be.
Termesztése:
Napfény- és melegigényes, vízigényes. A jó vízgazdálkodású, középkötött, humuszban és nitrogénben gazdag talajt kedveli. Palántaneveléssel szaporíthatjuk, melynek ideje május vagy szeptember.
Betakarítás:
A virágos hajtást teljes virágzáskor vágjuk, a gyökérdrogot ősszel szedjük. A vágást napos, száraz időben végezzük.
Előkészítés:
A levágott virágos hajtást szellős helyen, kiterítve szárítsuk. A gyökereket alaposan mossuk meg, daraboljuk fel, majd kiterítve szárítsuk. Száraz, fénytől védett helyen tároljuk.
Érdemes tudni róla...
A kasvirágfajok drogjai szárított virágzó hajtása (Echinacea angustifolia herba, E. pallida herba, E. purpurea herba) és szárított gyökere (Echinacea angustifolia radix, E. pallida radix, E. purpurea radix). Hatóanyagaik a kávésav-származékok, illóolajok, poliacetilének.
Életmód: A kasvirágok évelő, lágy szárú növények. Három faj jelentős: Echinacea angustifolia, E. pallida, E. purpurea.
Gyökérzet, szár: Gyöktörzse rövid, gyökerei mélyre hatolók. Szára felálló, elágazó, serteszőrös, 100-150 cm magasra növő.
Levélzet: Levelei lándzsásak, felületük serteszőrös.
Virágzat: Lilás fészekvirágzata júniustól szeptemberig virágzik.
Gyógyhatásai:
A kasvirág immunerősítő hatása miatt a szervezet ellenálló képességének fokozására készült termékekben jelentős. Influenzás megbetegedés során alkalamazása hatásos.
Külsőleg: fekélyek, nehezen gyógyuló sebek kezelésére ajánlott.
Vigyázat!!!
Sugárkezelésben részesülők csak orvossal történt megbeszélés után alkalmazzák.
Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
Ginszeng (Panax ginseng)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy teáskanálnyi felaprított ginszeng gyökeret 2,5 dl vízhez adunk, a víz forrásától számítva 4-5 percig főzzük. Az elpárolgott vizet pótoljuk. Az elkészítés után leszűrjük, nem hagyjuk tovább állni. Lefekvés előtt fogyasztjuk. Túladagolása álmatlanságot, idegességet, hiperaktivitást okozhat!
Kereskedelmi forgalom:
A drog szárított formában, illetve gyógykészítmények, étrendkiegészítők alapanyagaként szerezhető be.
Környezeti igénye, előfordulása:
Az ázsiai ginszeng Ázsia magas hegyvidéki területein őshonos. A közvetlen napfényt nem kedvelik, a humuszban gazdag, nedvesebb talajokon érzik legjobban magukat.
Betakarítás, feldolgozása:
A felszedett gyökereket megtisztítják, majd napon szárítják, így a gyökér külső rétege leválik, megszületik az ún. fehér ginszeng. Ezután méret és minőség alapján osztályozzák a gyökereket.


Érdemes tudni róla...
Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
Az ázsiai ginszeng drogja a szárított gyökere (Ginseng radix). Hatóanyagai a ginszenozidok , zsírsavak (linolsav, linolénsav, olajsav, palmitinsav), illóolaj, cukrok, cserzőanyagok, szterolok, fenolsavak, vitaminok és ásványi sók.
Életmód: A gyökerükért termesztett ginszengfajok lágy szárú évelők.
Gyökérzet, szár: Vaskos, szívós, krém színű gyökerük ,,ember" alakú. Ízük frissen erőteljes, egyszerre édes és keserű.
Levélzet: Leveleik fogazott szélűek, tenyeresen összetettek.
Virágzat: Június, júliusban nyíló virágaik ernyővirágzatot alkotnak.
Gyógyhatásai:
Erősíti az immunrendszert, fokozza a szellemi és fizikai teljesítőképességet, lassítja a sejtek öregedési folyamatait, frissíti az agy működését. Hatása a beteg idegi állapotától függően lehet serkentő és nyugtató is. A ginszeng az ázsiai kultúrában igazi szent növény, a halhatatlanság szimbóluma.
Vigyázat!!!
Túladagolása álmatlanságot, idegességet, hiperaktivitást okozhat!