Fogyókúra gyógynövényekkel
A fogyókúra elkezdése lehet esztétikai okok, túlysúly miatt, de betegségek megelőzésére, kezelésére is előírhatja az orvos. A fogyókúra alapelve, hogy kevesebb kalóriát vigyünk be a szervezetünkbe, mint amennyit elégetünk. A gyors, napok alatt elvégezhető divat diéták általában nem vezetnek hosszú távú megoldáshoz. A változatos, fehérje- és rostdús táplálkozás, a rendszeres testmozgás elengedhetetlen a sikeres fogyókúrához. Gyógynövénykészítmények, gyógyteák fogyasztása az anyagcsere gyorsítását segítik, így beindítva a salakanyagok könnyebb távozását.

Neked még mi használt?
Küldd el tapasztalataidat, s mi felvesszük az általad már kipróbált módszert a javasolt gyógynövények közé.
Megoszthatod tapasztalataidat a lap alján levő Hozzászólások rovatban is.
Érdemes tudni róla...
Nagy csalán (Urtica dioica)
A nagy csalán drogja szárított levele (Urticae folium), hajtása (Urticae herba), gyökere (Urticae radix). A levelek és a herba hatóanyagai: karotinoidok, klorofill, flavonoidok, vitaminok (B, C, K), triterpének, szterolok, ásványi anyagok. A gyökér hatóanyagai: szterolok.
Életmód: Lágyszárú, évelő növény.
Gyökérzet, szár: Barnássárga gyöktörzse hosszú, elágazó. Szára négyélű, 20-150 cm, nem elágazó.
Levélzet: Levelei fűrészes szélűek, keresztben átellenes állásúak.
Virágzat: Május végétől szeptemberig virágzik. Álfüzér virágzata apró, a levelek hónaljában és a szár csúcsán találhatók.
Gyógyhatásai:
A nagy csalán levele vitamin- és ásványianyag forrás. Antibiotikus hatása miatt nátha, meghűlés esetén teájának fogyasztása ajánlott. Gyökere prosztata problémák esetén alkalmazható. Tisztító-, vértisztító-, vizelethajtó teák része. Főzelék is készíthető belőle, mely a spenót főzelékre hasonlít. Biogazdálokdás során a csalánból készített főzet gombás betegségek és rovarok ellen javasolt.
Külsőleg: Hajhullás esetén
Vigyázat!!!
A csalántea nagy mennyiségben gyomorpanaszokat, bőrégést és vizeletpangást eredményez!
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál csalán szárított hajtását vagy levelét adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, szálas termékként, illetve teakeverékek alapnyagaként szerezhető be. Kozmetikumok alapnyagaként is találkozhatunk vele.
Termesztés/Gyűjtés:
Hazánkban szinte mindenütt előfordul, kedveli a tápanyagban gazdag, nedves élőhelyeket, nitrogén jelző növény. Tavasztól őszig gyűjthetjük. A leveleketkesztyűben, alulról fölfelé húzva szedhetjük le a szárról. Ha herbár vágunk, a felső 30-40 cm-es szárrészt vágjuk le.
Előkészítés:
A leveleket, hajtást száraz, szellős, árnyékos helyen szárítsuk és tároljuk. A leveleket a szárítás során gyakran forgassuk. A gyökereket szárítás előtt mossuk meg.

Neked használt már a csalán? Kérjük, értékeld a hatását!
Pongyola pitypang/Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
Érdemes tudni róla...
A pongyola pitypang minden része felhasználható. Drogja a levele (Taraxaci folium) és gyökere (Taraxaci radix). Hatóanyagai a triterpén, a keserűanyag, a kálium. A levél A-, B- és C-vitamin tartalma jelentős. Gyökere szaponint tartalmaz.
Életmód: Évelő, tőrózsás növény.
Gyökérzet, szár: Hengeres, egyenes főgyökere lefele keskenyedő.
Levélzet: Levelei levélrózsát alkotnak, alakjuk lándzsás.
Virágzat: Áprilistól virágzik. Sárga fészekvirágzata a tőkocsányon helyezkedik el. Termése kaszattermés.
Gyógyhatásai:
A pongyola pitypangból készített tea epehólyag- és májvédő hatású. A népgyógyászat emésztést elősegítő, epehajtó, vizelethajtó, vértisztító hatása miatt és gyomorbántalmak esetén alkalmazza. A friss, fiatal leveleket salátához adhatjuk.
Vigyázat!!!
Érzékeny bőrűeknek bőrkiütést okozhat!
A gyermekláncfűben található tejnedv nagy mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat.
Alkalmazása ellenjavallt epevezeték-elzáródás, gyomor- és nyombélfekély esetén. Epekő gyógyítására csak orvosi felügyelet mellett használjuk.
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál pongyola pitypang szárított levelét adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne. A tisztítókúra alatt, után figyeljünk a fokozott ásványianyag- és vitamin, valamint folyadék pótlásra.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, teakeverékek alapanyagaként találkozhatunk vele.
Gyűjtés:
Hazánkban szinte mindenütt megtalálható. A gyermekláncfű gyökerét tavasszal és ősszel gyűjtsük, míg leveleit áprilistól szeptemberig.
Előkészítés:
Gyökérdrog előállításakor a gyökereket szárítás előtt alaposan mossuk meg, majd vágjuk ketté és szellős helyen szárítsuk. A leveleket árnyékos, száraz helyen, vékony rétegben kiterítve szárítsuk. A gyökér és a levél drogot is száraz, fénytől védett helyen tároljuk.

Neked használt már a pitypang? Kérjük, értékeld a hatását!
Szederfajok (Rubus spp.)
Érdemes tudni róla...
A szeder drogja levele (Rubus folium) és termése (Rubus fructus). Hatóanyagai a tanninok, csersavak, színanyag, flavonoidok, fenolos vegyületek, vas, antocianidok, vitaminok (C-vitamin).
Életmód: A szeder fajok 1-3 m magasra növő, fás szárú, íves, tüskés hajtásokkal növő kúszónövények.
Levélzet: Levelei szárnyasan összetettek, sötétzöld színűek.
Virágzat, termés: Fehéres, világoslilás virágai a rózsafélékre jellemző módon öttagúak. Termése valódi szedertermés, melyet apró csonthéjas termések alkotnak.
Gyógyhatásai:
Magas színanyag és nyomelem tartalmának köszönhetően antioxidáns hatású, segít a szabad gyököket megkötni. Tannin tartalmának köszönhetően összehúzó hatású. Hajszálér védő tulajdonságú, csökkenti a koleszterinszintet, szív- és érrendszeri problémák esetén ajánlott. A cukorbetegség és az elhízás megelőzésében, kezelésében is hatásos. Magas vastartalma miatt vérszegénységben szenvedők számára is segíthet.
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál szeder szárított levelét adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, filteres teaként, valamint teakeverékek alapanyagaként találkozhatunk vele.
Termesztése:
A szederfajok a jóvízgazdálkodású, szellős talajokontermeszthetők legjobban. Kedvelik a napos, szélvédett területeket.
Termesztésükhöz támrendszer szükséges.
Előkészítés:
A levágott leveleket, termést száraz, szellős helyen kiterítve, a vágás utána azonnal szárítsuk. Száraz, sötét helyen tároljuk.


Neked használt már a szeder? Kérjük, értékeld a hatását!
Kökény (Prunus spinosa)
Érdemes tudni róla...
A kökény felhasznált részei a virágzata és a termése. Hatóanyagai a vitaminok (C-vitamin), flavonoidok, pektin, szerves savak (almasav), cseranyagok.
Életmód: A kökény a rózsafélék családjába tartozó 1-4 m magasra növő, lombhullató cserje.
Gyökérzet: Gyökerei gyökérsarjakat képeznek.
Levélzet: Levelei szórt állásúak, kis méretűek, lándzsás alakúak.
Virágzat, termés: Fehér, ötszirmú virágai 1 cm nagyságúak. Termése kékesfeket színű, hamvas, csonthéjas.
Gyógyhatásai:
A kökény virágzatából készített tea enyhe hashajtó, vízhajtó, tisztító hatású, fogyókurázók számára ajánlott. Termése magas C-vitamin tartalma miatt immunerősítő hatású. Erősíti az idegrendszert, méregtelenítő, vértisztító tulajdonságú.
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál kökény szárított virágzatát adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne. A fogyókúra alatt, után figyeljünk a fokozott ásványianyag- és vitamin, valamint folyadék pótlásra. Igyuk naponta kétszer.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, teakeverékek alapanyagaként találkozhatunk vele. Frissen ritkán vásárolható.
Gyűjtés:
Hazánkban szinte mindenütt megtalálható. A virágzat gyűjtése április, a terméseket októberben, november szedjük, amikor már megcsípte a dér.
Előkészítés:
A virágokat szellős, száraz helyen szárítsuk, fénytől védett helyen tároljuk. A termést is száríthatjuk, aszalhatjuk, de frissen elfogyasztva a legmagasabb a vitamin tartalma.


Neked használt már a kökény? Kérjük, értékeld a hatását!
Kis ezerjófű (Centaurium erythraea)
Érdemes tudni róla...
A kis ezerjófű drogja a föld feletti hajtása (Centaurii herba). Hatóanyagai a flavonidok, xanton-származékok, szekoiridoidok, keserűanyag, kálium, sók, valeriansav.
Életmód: A kis ezerjófű egy- vagy kétéves lágyszárú növény.
Levélzet, szár: Szára felálló, merev, felső részén elágazó, négyélű. Levélzete tőlevélrózsa, levelei simák, fényesek, halványzöldek, hosszúkás tojásdadok.
Virágzat, termés: Álernyőt alkotó virágai aprók, rózsaszín színűek, júliustól szeptemberig virágoznak. Termése apró magvakkal teli toktermés.
Gyógyhatásai:
Az ezerjófű vértisztító, emésztést segítő, epeműködést fokozó, puffadáscsökkentő hatású. Csökkenti a gyomorégést, enyhíti a gyomorpanaszokat. Külsőleg reumás területek kezelésére ajánlott.
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál kis ezerjófű szárított hajtását adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne. A fogyókúra alatt, után figyeljünk a fokozott ásványianyag- és vitamin, valamint folyadék pótlásra. Igyuk naponta kétszer.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, teakeverékek alapanyagaként találkozhatunk vele.
Gyűjtés:
Hazánkban szinte mindenütt megtalálható, leggyakrabban erdőírtásokon, száraz réteken fordul elő. A föld feletti hajtás gyűjtése teljes virágzásban, júliustól augusztusig történik.
Előkészítés: A virágos hajtásokat szellős, száraz helyen szárítsuk, fénytől védett helyen tároljuk.


Neked használt már az ezerjófű? Kérjük, értékeld a hatását!
Borsmenta (Mentha x piperita)
Érdemes tudni róla...
A borsmenta drogja megszárított, virágzó hajtása (Menthae piperitae herba), szárított levele (Menthae piperitae folium) és illóolaja (Menthae piperitae aetheroleum). Hatóanyagai az illóolaj (mentol, menton, mentofurán, mentil-acetát).
Életmód: Lágy szárú, áttelelő évelő.
Gyökérzet: Gyökérzete a talaj felszíne alatt sekélyen helyezkedik el. Áttelelésre alkalmas föld alatti hajtásai a sztólók a gyöktörzsből erednek, dúsan elágazóak. Egy részük a föld felszínén kúszik. Szára lilás színű, elágazó, 30-100 cm magas.
Levélzet: Levelei sötétzöldek, tojásdad alakúak, szélük fűrészes, illóolajtartó mirigyszőrökkel borított.
Virágzat, termés: Álörvökből összetett füzérvirágzat, színük világoslila. Termése makkocska.
Gyógyhatásai:
A borsmenta gyenge görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatású, hűsítő, antiszeptikus, enyhe helyi érzéstelenítő. Fokozza a nyál- és epetermelést.
Külsőleg: bőrviszketés elleni kenőcsökben, gargalizálókban, ecsetelőkben. Szeszes kivonata reuma ellen javallt.
Vigyázat!!!
Gyerekeknél, főleg csecsemőknél tilos mentoltartalmú készítményeket alkalmazni, például orrkenőcsökben, mert nehéz légzést, légszomjat okozhat.
A mentatea érzékenyebb egyéneknél mentoltartalma miatt gyomornyálkahártya-gyulladást okozhat és csalánkiütés is jelentkezhet.
Férfiaknál nagy mennyiségben káros hatással van a tesztoszteron szintre. A tesztoszteron szint csökken és ebből kifolyólag a spermiumképzésben is zavarok lépnek fel. Nagy mennyiségben leginkább teaként káros.
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál borsmenta szárított hajtását vagy levelét adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne, majd szűrjük le.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, filteres teaként, teakeverékek alapanyagaként, olajként, illóolajként szerezhetjük be.
Termesztése:
Vízigényes, meleg- és fénykedvelő. Igényes a talajra, termesztésére a jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, középkötött talaj a legalkalmasabb. Vegetatív módon szaporítható.
Betakarítás:
A hajtások vágását egészen októberig végezhetjük. A levéldrog előállítása igen munkaigényes.
Előkészítés:
A levágott hajtásokat árnyékos, szellős helyen azonnal szárítjuk, száraz, fénytől védett helyen tároljuk. A levéldrog előállításakor a leveleket még frissen lehúzzuk a hajtásokról és kiterítve szárítjuk.

