Cukorbetegség kezelése gyógynövényekkel
A cukorbetegségben szenvedőknél a szervezetben jelenlevő cukor nem képes a sejtekbe jutni, ezért felhalmozódik a véráramban. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők hasnyálmirigye nem termel inzulint, így a vércukor nem tud bejutni a sejtekbe, hanem a vérben marad. Ezeknél a betegeknél az inzulin pótlására kerül sor. A 2-es típusú diabétesz főleg időseknél jellemző. Ebben az esetben, bár a hasnyálmirigy termel inzulint, de nem eleget, így ilyenkor sem jut megfelelő mennyiségű vércukor a sejtekbe. Rizikótényezői: magas vérnyomás, túlsúly, dohányzás, rendszeres alkoholfogyasztás, rendszertelen étkezés, mozgáshiány.
Tünetei: 1-es típusú cukorbetegség: hirtelen fellépő fogyás, állandó szomjúságérzet, sok vizelet. 2-es típusú cukorbetegség: tünetmentesen zajlik, akár évek is eltelhetnek, mire diagnosztizálják.
Gyógymód: Inzulinkezelés, rendszeres testmozgás, cukormentes táplálkozás, gyógykészítmények.
Javasolt gyógynövények
Neked még mi használt?
Küldd el tapasztalataidat, s mi felvesszük az általad már kipróbált módszert a javasolt gyógynövények közé.
Megoszthatod tapasztalataidat a lap alján levő Hozzászólások rovatban is.
Fahéjfajok (Cinnamomum spp.)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Fogyasszuk őrölt állapotban ételek ízesítésére.
Kereskedelmi forgalom:
A drog egész, darabos és őrölt formában szerezhető be.
Környezeti igénye, előfordulása:
A valódi fahéj Sri Lankán és Indiában őshonos, itt találhatók a legnagyobb termőterületek. A kínai fahéj Kínából, Vietnámból, Burmából származik. A fahéjfajok a trópusi, szubtrópusi klíma adottságait, így a forró és nedves klímát kedvelik.
Betakarítása, feldolgozása:
A törzsről frissen betakarított kérget először napon, majd árnyékos helyen szárítják, míg üreges csővé össze nem csavarodik.


Neked használt már a fahéj? Kérjük, értékeld a hatását!
Érdemes tudni róla...
A valódi fahéj drogja a szárított héjkérge (Cinnamoni cortex), illóolaja (Cinnamomi zeylanici corticis aetheroleum) és tinktúrája (Cinnamomi corticis tinctura). A kínai fahéj drogja illóolaja (Cinnamomi cassiae aetheroleum).
Hatóanyagai az illóolaj (fahéjaldehid, eugenol, eugenolacetát, fahéjsav, kámfor, linalool), cseranyag, gumianyagok, gyanta, nyálkaanyag, inszekticid vegyületek.
Életmód: A fahéj magas, örökzöld fa. Két faja jelentős: a valódi fahéj (Cinnamomum zeylanicum) és a kínai fahéj (Cinnamomum cassia). Törzsük erős, kérgük vörösesbarna, sima.
Levélzet: Tojásdad, keresztben átellenes állású levelek.
Virágzat, termés: Apró, halványsárga, kellemetlen szagú virágaik fürtvirágzatot alkotnak. Termésük húsos, fekete csonthéjas termés.
Gyógyhatásai:
A fahéj gyomorerősítő, emésztésserkentő, étvágyjavító, antioxidáns, koleszterinszint-csökkentő hatású. Hatóanyagai aktiválják az emésztőenzimeket, így segítve az emésztést.
Csökkenti a vércukorszintet, ezért cukorbetegek számára hatása jelentős. Illóolaja antiszeptikus hatású. A fahéj az egyik legősibb fűszernövény.
Vigyázat!!!
Ellazíthatja a méh izomzatát, ezért terhesség alatt nem javasolt !
Pongyola Pitypang / Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
A frissen szedett, fiatal pitypang leveleket a tehetjük szendvicsekbe, salátákba. Tea készítése során csapott teáskanál pongyola pitypang szárított levelét adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne. Gyökeréből főzetet készítsünk.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, teakeverékek alapanyagaként találkozhatunk vele.
Gyűjtés:
Hazánkban szinte mindenütt megtalálható. A gyermekláncfű gyökerét tavasszal és ősszel gyűjtsük, míg leveleit áprilistól szeptemberig.
Előkészítés:
Gyökérdrog előállításakor a gyökereket szárítás előtt alaposan mossuk meg, majd vágjuk ketté és szellős helyen szárítsuk. A leveleket árnyékos, száraz helyen, vékony rétegben kiterítve szárítsuk. A gyökér és a levél drogot is száraz, fénytől védett helyen tároljuk.


Neked használt már a pitypang? Kérjük, értékeld a hatását!
Érdemes tudni róla...
A pongyola pitypang minden része felhasználható. Drogja a levele (Taraxaci folium) és gyökere (Taraxaci radix). Hatóanyagai a triterpén, a keserűanyag, a kálium. A levél A-, B- és C-vitamin tartalma jelentős. Gyökere szaponint tartalmaz.
Életmód: Évelő, tőrózsás növény.
Gyökérzet, szár: Hengeres, egyenes főgyökere lefele keskenyedő.
Levélzet: Levelei levélrózsát alkotnak, alakjuk lándzsás.
Virágzat: Áprilistól virágzik. Sárga fészekvirágzata a tőkocsányon helyezkedik el. Termése kaszattermés.
Gyógyhatásai:
A pongyola pitypangra (Taraxacum officinale) sokan gyomnövényként gondolnak, pedig számos gyógyhatása is ismert. Minden része felhasználható, tavasszal a friss leveleket és a virágzatot gyűjtsük, nyáron és ősszel a gyökereket. Levelei A-, B- és C-vitamint és káliumot tartalmaznak. Emésztést elősegítő, vizelethajtó, vértisztító hatású, segíti a fogyókúrát. Gyökere magas inulin tartalmú, mely szabályozza a szénhidrát anyagcserét.
Vigyázat!!!
Érzékeny bőrűeknek bőrkiütést okozhat!
A gyermekláncfűben található tejnedv nagy mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat.
Alkalmazása ellenjavallt epevezeték-elzáródás, gyomor- és nyombélfekély esetén. Epekő gyógyítására csak orvosi felügyelet mellett használjuk.
Szederfajok (Rubus spp.)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál szeder szárított levelét adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne. Fogyasszunk naponta egy csészényit belőle.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, filteres teaként, valamint teakeverékek alapanyagaként találkozhatunk vele.
Termesztése:
A szederfajok a jóvízgazdálkodású, szellős talajokontermeszthetők legjobban. Kedvelik a napos, szélvédett területeket.
Termesztésükhöz támrendszer szükséges.
Előkészítés:
A levágott leveleket, termést száraz, szellős helyen kiterítve, a vágás utána azonnal szárítsuk. Száraz, sötét helyen tároljuk.

Neked használt már a szeder? Kérjük, értékeld a hatását!
Érdemes tudni róla...
A szeder drogja levele (Rubus folium) és termése (Rubus fructus). Hatóanyagai a tanninok, csersavak, színanyag, flavonoidok, fenolos vegyületek, vas, antocianidok, vitaminok (C-vitamin).
Életmód: A szeder fajok 1-3 m magasra növő, fás szárú, íves, tüskés hajtásokkal növő kúszónövények.
Levélzet: Levelei szárnyasan összetettek, sötétzöld színűek.
Virágzat, termés: Fehéres, világoslilás virágai a rózsafélékre jellemző módon öttagúak. Termése valódi szedertermés, melyet apró csonthéjas termések alkotnak.
Gyógyhatásai:
Hajszálér védő tulajdonságú, csökkenti a koleszterinszintet, szív- és érrendszeri problémák esetén ajánlott. A cukorbetegség és az elhízás megelőzésében, kezelésében is hatásos. Inzulinrezisztencia és terhesség alatt fellépő cukorbetegség alatt is ajánlott a fogyasztása. Magas vastartalma miatt vérszegénységben szenvedők számára is segíthet.