Csalánkiütés kezelése gyógynövényekkel
A csalánkiütés gyakori bőrbetegség, mely a test különböző pontjain megjelenő, eltérő méretű, kiemelkedő, viszkető foltokat jelenti.
Tünetei: A valódi csaláncsípéshez hasonló dudorok a bőrön, melyek kellemetlen viszketéssel járnak. Megjelenhet foltokban vagy csoportosan a test bármely részén.
Okai: A csalánkiütést több dolog kiválthatja: autoimmun betegség, allergiás reakció (élelmiszerallergia, gyógyszerallergia, illatszerek, vegyszerek), belgyógyászati betegségek (pajzsmirigy betegség, epebetegség), napfény, stb.
Gyógymód: Fontos a kiváltó ok orvos általi kivizsgálása, majd kezelése. Az orvosi utasításokat tartsuk be. Gyógynövények közül a kakukkfű-, csalánfőzetből készített fürdő hatásos lehet.
Javasolt gyógynövények
Neked még mi használt?
Küldd el tapasztalataidat, s mi felvesszük az általad már kipróbált módszert a javasolt gyógynövények közé.
Megoszthatod tapasztalataidat a lap alján levő Hozzászólások rovatban is.
Kerti kakukkfű (Thymus vulgaris)
Érdemes tudni róla...
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál kakukkfű szárított hajtását adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10 percig ázni benne. Kesernyés íze miatt ízesíthetjük mézzel, friss citrom levével. Fogyaszthatjuk, illetve a problémás felületeket átkenhetjük vele, ülőfürdőbe téve is hatásos.

Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, filteres teaként, valamint teakeverékek alapanyagaként találkozhatunk vele. Olajként és köhögést csillapító köptetők alapanyagaként is megvásárolhatjuk.
Termesztése:
A kerti kakukkfű hazánkban nem őshonos, a mediterrán vidék jellegzetes gyógynövénye. Termesztése során vegyük figyelembe, hogy meleg- és fénykedvelő, a talajban pangó vizet rosszul tűri, a tápanyagban gazdag, meszes talajt kedveli. Magról vagy tőosztással szaporítható. Évente kétszer vághatjuk. A betakarítást napos időben, a kakukkfű virágzása alatt végezzük.
Előkészítés:
A levágott hajtásokat száraz, szellős helyen a szüret után azonnal szárítsuk. Száraz, sötét helyen tároljuk.
Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
A kerti kakukkfű drogja az el nem fásodott virágzó hajtások (Thymi herba). Illóolaja a Thymi aetheroleum. Hatóanyagai az illóolaj (timol, karvakrolt, cimolt), cserzőanyag, gyanta, keserűanyag, szaponin.
Életmód: Fásodó szárú, évelő félcserje.
Gyökérzet: Gyökere fás, szára alul fásodó, 20-50 cm magasra növő.
Levélzet: Levelei lándzsás alakúak, kissé szőrösek, illóolajtartó mirigyekkel pontozott.
Virágzat, termés: Álfüzér virágzata álörvökből áll, májustól virágzik. Termése az ajakosokra jellemző, 4 makkocska termés.
Gyógyhatása:
A kerti kakukkfű legfontosabb felhasználási területe a köhögés csillapítása, köptető, görcsoldó és antibakteriális hatásai miatt. Köhögéscsillapító gyógyszerek alapanyaga.
Külsőleg: alkoholos oldata bőrgomba elleni ecsetelőszer, kivonata szájvizek, illatszerek, likőrök alapanyaga.
A gasztronómiában igen közkedvelt fűszer.
Vigyázat!!!
Nagy dózisban szédülést, fejfájást, hányingert okoz. Hosszabb ideig tartó, nagyobb adagokban történő használata ellenjavallt.
Kisgyermeknek, szívelégtelenségnél, pajzsmirigy elégtelenségnél TILOS használni!
Nagy csalán (Urtica dioica)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Tea elkészítése: Egy csapott teáskanál csalán szárított hajtását vagy levelét adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, szálas termékként, illetve teakeverékek alapnyagaként szerezhető be. Kozmetikumok alapnyagaként is találkozhatunk vele.
Termesztés, gyűjtés:
Hazánkban szinte mindenütt előfordul, kedveli a tápanyagban gazdag, nedves élőhelyeket, nitrogén jelző növény. Tavasztól őszig gyűjthetjük. A leveleket kesztyűben, alulról fölfelé húzva szedhetjük le a szárról. Ha herbát vágunk, a felső 30-40 cm-es szárrészt vágjuk le.
Előkészítés:
A leveleket, hajtást száraz, szellős, árnyékos helyen szárítsuk és tároljuk. A leveleket a szárítás során gyakran forgassuk. A gyökereket szárítás előtt mossuk meg.


Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
Érdemes tudni róla...
A nagy csalán drogja szárított levele (Urticae folium), hajtása (Urticae herba), gyökere (Urticae radix). A levelek és a herba hatóanyagai: karotinoidok, klorofill, flavonoidok, vitaminok (B, C, K), triterpének, szterolok, ásványi anyagok. A gyökér hatóanyagai: szterolok.
Életmód:
A nagy csalán lágy szárú, évelő növény.
Gyökérzet, szár: Barnássárga gyöktörzse hosszú, elágazó. Szára négyélű, 20-150 cm, nem elágazó.
Levélzet: Levelei fűrészes szélűek, keresztben átellenes állásúak.
Virágzat: Május végétől szeptemberig virágzik. Álfüzér virágzata apró, a levelek hónaljában és a szár csúcsán találhatók.
Gyógyhatása:
A nagy csalán levele vitamin- és ásványianyag forrás. Antibiotikus hatása miatt nátha, meghűlés esetén teájának fogyasztása ajánlott. Gyökere prosztata problémák esetén alkalmazható. Tisztító-, vértisztító-, vizelethajtó teák része. Főzelék is készíthető belőle, mely a spenót főzelékre hasonlít. Biogazdálkodás során a csalánból készített főzet gombás betegségek és rovarok ellen javasolt. Külsőleg: Hajhullás esetén használhatjuk.