Alacsony vérnyomás kezelése gyógynövényekkel
Az alacsony vérnyomás (hypotonia) enyhébb esetben tünetmentes sajátosság, súlyosabb esetben azonban kellemetlen problémákkal járhat, komoly kórállapotokat idézhet elő.

Okai: Genetikai adottság, alacsony testsúly, életkori sajátosság.
Tünetei: Lassú gondolkodás, fáradékonyság, csökkent koncentráció képesség, nyugtalanság, szédülés, fokozott érzékenység a hidegre. Gyógymód: Rendszeres, aktív sportolás, megfelelő tápanyag- és folyadék bevitel, gyógynövények alkalmazása.
Neked még mi használt?
Küldd el tapasztalataidat, s mi felvesszük az általad már kipróbált módszert a javasolt gyógynövények közé.
Megoszthatod tapasztalataidat a lap alján levő Hozzászólások rovatban is.
Borsmenta (Mentha x piperita)
Érdemes tudni róla...
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál borsmenta szárított virágát adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10 percig ázni benne, majd szűrjük le.
Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, filteres teaként, teakeverékek alapanyagaként, olajként, illóolajként szerezhetjük be.
Termesztése:
Vízigényes, meleg- és fénykedvelő. Termesztésére az igényes a talaj, a jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, középkötött talaj a legalkalmasabb. Vegetatív módon szaporítható.
Betakarítás:
A hajtások vágását egészen októberig végezhetjük. A levéldrog előállítása igen munkaigényes.
Előkészítés:
A levágott hajtásokat árnyékos, szellős helyen azonnal szárítjuk, száraz, fénytől védett helyen tároljuk. A levéldrog előállításakor a leveleket még frissen lehúzzuk a hajtásokról és kiterítve szárítjuk.


Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
A borsmenta drogja megszárított, virágzó hajtása (Menthae piperitae herba), szárított levele (Menthae piperitae folium) és illóolaja (Menthae piperitae aetheroleum). Hatóanyagai az illóolaj (mentol, menton, mentofurán, mentil-acetát).
Életmód: Lágy szárú, áttelelő évelő.
Gyökérzet: Gyökérzete a talaj felszíne alatt sekélyen helyezkedik el. Áttelelésre alkalmas föld alatti hajtásai a sztólók a gyöktörzsből erednek, dúsan elágazóak. Egy részük a föld felszínén kúszik. Szára lilás színű, elágazó, 30-100 cm magas.
Levélzet: Levelei sötétzöldek, tojásdad alakúak, szélük fűrészes, illóolajtartó mirigyszőrökkel borított.
Virágzat, termés: Álörvökből összetett füzérvirágzat, színük világoslila. Termése makkocska.
Gyógyhatásai:
A borsmenta gyenge görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatású, hűsítő, antiszeptikus, enyhe helyi érzéstelenítő. Fokozza a nyál- és epetermelést.
Külsőleg: bőrviszketés elleni kenőcsökben, gargalizálókban, ecsetelőkben. Szeszes kivonata reuma ellen javallt.
Vigyázat!!!
Gyerekeknél, főleg csecsemőknél tilos mentoltartalmú készítményeket alkalmazni, például orrkenőcsökben, mert nehéz légzést, légszomjat okozhat.
A mentatea érzékenyebb egyéneknél mentoltartalma miatt gyomornyálkahártya-gyulladást okozhat és csalánkiütés is jelentkezhet.
Férfiaknál nagy mennyiségben káros hatással van a tesztoszteron szintre. A tesztoszteron szint csökken és ebből kifolyólag a spermiumképzésben is zavarok lépnek fel. Nagy mennyiségben leginkább teaként káros.
Citromfű (Melissa officinalis)
Elkészítési/Felhasználási javaslat
Egy csapott teáskanál citromfű szárított levelét vagy hajtását adjuk 2,5 dl felforralt vízhez, hagyjuk 10-15 percig ázni benne.


Kereskedelmi forgalom:
Gyógynövény szaküzletekben szárított állapotban, szálas termékként, illetve teakeverékek alapnyagaként szerezhető be.
Termesztés, gyűjtés:
Meleg-és fénykedvelő növény, hazánkban a Dunántúlon elvadultan szórványosan fordul elő. Szinte minden talajon termeszthető, nem igényes faj, a szárazságot is jól tűri.
Előkészítés:
A levelek gyorsan barnulnak, nyomásra érzékenyek. A leveleket, hajtást száraz, szellős, árnyékos helyen szárítsuk és tároljuk.
Neked használt már? Kérjük, értékeld a hatását!
Érdemes tudni róla...
A citromfű drogjai a levél (Melissae folium) és a föld feletti, virágos, leveles hajtás (Melissae herba). A növény drogjai az illóolaj (citrál, citronellál, linalool, geraniol), rozmaring-karbonsav, flavonoidok, triterpének. A friss citromfűből kinyert illóolaj az Aetheroleum melissae.
Életmód: Lágyszárú évelő növény.
Gyökérzet, szár: Vékony gyökerei az elfásodó gyöktörzsből erednek, melyből vízsszintesen kúszó, tarackoló sarjakerednek. Szára bokrosan elágazik, 50-100 cm magasságúra növő.
Levélzet: Keresztben átellenes levelei fűrészes szélűek,tojásdadalakúak, hasonlítanak a csalánhoz. Felületük szőrözött.
Virágzat: Július elejétől augusztus végéig virágzó fehér virágai álörvökben helyezkednek el.
Termés: Makkocska termései fényes fekete színűek.
Felhasználása:
Levélzet, virágos, leveles hajtás: Nyugtató hatású. Ideges gyomor-, bél-, és szívbántalmak esetén alkalmazhatjuk. Külsőleg antivirális hatású.
A szárított levelekből készített tea étvágyjavító, segíti a nyugodt alvást, így lefekvés előtti teakeverékekben alkalmazhatjuk.
A levelek vizes kivonatát krémekben, kenőcsökben használják, elsősorban vírusszaporodást gátló hatása miatt.
Vigyázat!!!
Gátolja a pajzsmirigyserkentő (tireotrop) hormon működését, ezért nagy adagban és hosszú távon kedvezőtlen lehet, pajzsmirigy-elégtelenség esetén ellenjavallt.